زومپی

آموزش تعمير موبايل | تعميرات نرم افزاري و سخت افزاري موبايل - زومپی

در حال حاضر گوشي موبايل به وسیله‌ ای تبدیل شده که خيلي از نیاز های روزمره ما با آن برطرف مي شود. و قابل پیش بینی است که هر روز بخاطر دلایل مختلفي این دستگاه دچار مشکلات سخت افزاری يا نرم افزاري شوند و نیاز به تعمیر داشته باشد. كار هايي مانند تعویض باتری، تعویض ال سی دی، تعویض برد و خيلي از موارد این چنینی همگی جزو تعمیرات موبایل مرسومي هستند که یک تعمیرکار موبايل در طول روز ممکن است چندين بار انجام دهد.

بنابراين شاهد آن هستيم كه ضرورت تعمیر موبایل به امری اجتنا‌ب ناپذیر تبدیل شده و  مطابق آمار هم رفته رفته، حجم درخواست های ورودی به مراکز آموزش تعمیرات موبایل افزایش پيدا مي كند. و با توجه به اينكه برند هاي زيادي در توليد گوشي موبايل فعاليت دارند پس تلفن هاي همراه هر كدام سيستم و قطعات خاصي دارند كه تخصص تعميرات هر كدام براي جامعه لازم است.

بازار کار تعميرات موبايل در ايران

حرفه ي تعمیرات موبایل به عنوان یک شغل پر درآمد در ميان مردم شناخته می شود. با توجه به کاربرد هاي فراوان این وسیله در بین مردم از بزرگ و كوچك گرفته تا پير جوان، روز به روز بازار کار فروش و خدمات این وسیله کاربردی و محبوب رونق بیشتری مي يابد. آمارهاي اخير نشان مي دهند كه حدود 53 میلیون نفر در ایران از تلفن همراه استفاده می کنند و این خبر يعني يك بازار كار عالي و آينده دار براي اين شغل پيش بيني مي شود.

در آغاز برای اینکه يك مغازه تعمیرات موبایل راه اندازی کنید ابتدا در یک دوره آموزش تعمیرات موبایل معتبر شرکت كرده و بعد از آن می توانید در یک مغازه تعمیرات موبایل دیگر مدتی به عنوان کارآموز فعاليت داشته باشيد تا با نحوه انجام کار و مشتری مداری آشنا شده و تجربه كافي را  بدست آوريد. پس سرمایه گذاری  براي شغل تعمیر موبایل می تواند سود خوبی داشته باشد، اما به شرطی که ابتدا اصول تعمیرات موبایل را زیر نظر تعمیرکار یاد گرفته، تمرین کنید و صبور باشید.

ویژگی هاي تعمیرکار موبايل

  • آشنا بودن و تسلط کامل بر سیستم عامل برند های مختلف موبایل (نظیر وبندوزفون، android, ios, miui )
  • آشنا بودن به قطعات الکترونیکی انواع تلفن همراه
  • دارا بودن توانایی تست و اندازه گیری قطعات
  • مهارت داشتن در تعویض قطعات تلفن همراه
  • مهارت داشتن در عیب یابی تلفن همراه

چگونگي عیب یابی و تعمیر موبایل

روند تعمیر و عیب یابی موبایل به این ترتیب است که بتدا بخش های سخت افزاری و نرم افزاری مختلف دستگاه موبايل توسط کارشناس بررسی می شوند. این کار به خاطر اين انجام می شود که تعميركار بداند دقیقا کدام بخش خراب شده و برای رفع مشکل باید چه اقداماتی انجام داد. پس از تمام شده مرحله عیب یابی و شناسایی قسمت های معیوب گوشي موبايل، اقدامات ترمیمی مورد نیاز انجام خواهد شد .

گاهی اوقات قطعاتی مانند برد، باتری، ال سی دی، گلس، اسپیکر و … خراب شده اند و نیاز است كه حتما تعمیر یا تعویض شوند. در این صورت كارشناس تعمیرات موبایل، قطعه هاي معیوب را به تناسب شدت آسیب دیدگی، ترمیم یا تعویض می کنند. گاهی هم این اقدامات كاملا نرم افزاری بوده و شامل به روز رساني سیستم عامل، ریست فکتوری، ویروس کشی، اصلاح تنظیمات و غيره می باشند. اگر فرایند عیب یابی درست انجام شود، تعمیرکار مسیر ترمیم دستگاه را به درستی طی می کند و در نتیجه ايراد تلفن همراه با موفقيت بر طرف مي شود.

تعمیرات سخت افزاری

برای دریافت بهترین خدمات در زمينه تعمیر سخت افزاری موبایل باید توجه داشته باشید و يك منبع معتبر و پیشرفته را انتخاب کنید خواه اين منبع اموزشي اينترنت باشد خواه مراكز آموزش تعميرات موبايل. امروزه به همان اندازه ای که استفاده از گوشی های موبايل رواج پيدا كرده و بسیار متداول و رایج است، به تبع آن مراکزی که خدمات تعمیرات در حوزه تبلت ها و گوشی های مختلف ارائه می دهند، هم خيلي زیاد شده است. اما بايد گفت که نمی توان به هر مرکزی اعتماد کرد و برای دریافت خدمات تعمير موبايل از آن کمک گرفت. حوزه تعمیرات موبایل در حالت کلی به دو قسمت نرم افزار و سخت افزار تقسيم مي شود.

تعمیرات سخت افزاری شامل مواردی مثل تعمیر یا تعویض كردن باتری موبايل، تعمیر یا تعویض تاچ و ال سی دی موبايل، تعمیر یا تعویض قاب گوشی، تعمیر یا تعویض دکمه ها، تعمیر یا تعویض برد موبايل، تعمیر یا تعویض سوکت ها، تعمیر یا تعویض اسلات حافظه یا سیم کارت، تعمیر الکترونیک برد موبایل و موارد از این دست مي باشد. كاملا مشخص است برای آنکه خدمات تعمیر سخت افزاری موبایل با کیفیت هرچه بهتر انجام شود، به يك آرشیو مجهز و اورجينال از قطعات و تجهیزات جانبی گوشي موبايل نیاز است.

تعمیرات نرم افزاری

برای تعمیر نرم افزاری موبایل باید از تعمير كاران و کارشناسان حوزه نرم افزار کمک گرفت. تعمیر كردن نرم افزار موبایل در سیستم عامل های اندرویدي و یا آی او اس مسیر های متفاوتي از هم دارد. تعمیرکاران هر سيستم عامل به طور جداگانه اقدام به اجرای سرویس های تعمیراتی خودشان می کنند.

تعمیر نرم افزاری موبایل شامل مواردی مثل تعمیر خاموش شدن ناگهاني موبايل، کند شدن دستگاه ، کار نکردن GPSGPS، هنگ کردن صفحه نمایش گوشي هاي اپل، مشکلات به روز رساني سیستم عامل ها، کار نکردن بلوتوث، داغ شدن تلفن هوشمند، از کار افتادن ویبره، قطع و وصل شدن وای فای، از كار افتادن تاچ، نصب کردن انواع رام ها (کاستوم و رسمی) ، فلش کردن، آنلاک کردن بوت لودر، روت کردن گوشی ها، تغییر یا ترمیم كردن سریال انواع گوشی، ساخت اپل ای دی، پشتيبان گيري و ریستور کردن اپل و اندروید و مسائلی از این قبيل می شود. خدمات تعمیر نرم افزاری گوشي هاي هوشمند شامل تمامي برند ها و تمام دستگاه ها می شود.

هزینه تعمیرات گوشی تلفن همراه

آیا میتوان به قطعيت گفت كه برای تعمیر یک موبایل از هر برندی، به طور میانگین چقدر باید هزینه شود؟ این سوالی است که تا گوشی را بررسی نشود ، جواب مشخصی برای آن نداریم. خیلی از افراد بر اين باورند كه که هزینه تعمیرات موبایل زیاد است، در حالی که واقعا اینطور نیست و هزینه تعمیر موبایل فقط برای اجزای بخصوصي از گوشی های موبايل هوشمند بالاست.

هزینه تعمیر موبایل، تابعی از شدت آسيب ديدگي قطعات و بخش های نرم افزاري این دستگاه مي باشد. در ضمن اگر بخواهیم مقایسه‌ عادلانه‌ ای بین تعمیرات موبایل پر هزینه و کم هزینه داشته باشیم، مي توان گفت که حداقل 70 درصد از پروسه های تعمیر موبایل کم هزینه هستند و شاید فقط 30 درصد از این تعمیرات هزینه زیادی براي شما داشته باشند.

هر چقدر که شدت خرابی موبايل بیشتر باشد، تعمیرات برای شما گران تر می شود. مثلا اگر برد یا ال سی دی نیاز به تعویض داشته باشند، باید پول زيادی بابت تعویض قطعه پرداخت کنید و بخش اصلی اين مبلغ، هزینه قطعه جدید است و نه دستمزد كارشناس تعمير موبايل شما ! برای مثال تعویض باتری گوشي، تعویض دوربین سلفی، تعویض دکمه صدا، تعویض قاب و … همگی از جمله تعمیراتی هستند که اصلا هزینه بردار به حساب نمي آيند.

اگر قصد داريد از صفر این شغل را شروع کنید لازم است که ابتدا دوره اولیه تعمیر گوشی را یاد بگیرید، در اصل شناخت قطعات، تست و اندازه گیری قطعات، ابزار های تخصصی تعمیر گوشی، آنالیز مدار تغذیه، پردازنده گوشی و  بلوتوث و … از مهمترین موارد در پایه آموزش تعمیرات موبایل است. يكي از منابع جامع و كامل در سطح اينترنت براي آموزش انواع تعميرات موبايل، سايت فرادرس است كه پيشنهاد مي كنيم قبل از ديدن هر دوره اي از آموزش هاي كاربردي آن بهره ببريد.

 

بازدید : - بار دسته بندی : آموزش گوشی هوشمند و تبلت ، ریپورتاژ تاريخ : 26 می 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران